macOS Big Sur Ne Zaman Yayınlanacak

Alican Kahramaner
Alican yazdı

Apple, 12 Kasım'da Big Sur adlı macOS 11.0'ı piyasaya süreceğini açıkladı. Şirket, yeni işletim sistemini ilk olarak Haziran ayındaki geliştirici konferansında duyurdu ve Ağustos ayında herkese açık beta olarak yayınladı.

Bu, Apple'ın yeni M1 dizüstü bilgisayar çipini destekleyen ilk macOS olacak. Yeni, ücretsiz güncellemeyi indirdikten sonra, çoğu iOS'tan alınmış olan tasarım ve estetik değişiklikleri büyük olasılıkla hemen fark edeceksiniz.

Birincisi, Big Sur, parlaklığı, Rahatsız Etmeyin ve tercih ettiğiniz diğer ayarları değiştirebileceğiniz özelleştirilebilir bir Kontrol Merkezi ile birlikte gelir.

Ayrıca, tüm bildirimlerinizi ve widget'larınızı (ayrıca yeniden tasarlanmış ve App Store'da mevcut) tek bir sütunda tutacak, uyarıları en yeni olanlara göre sıralayacak ve ilgili bildirimleri bir arada gruplandıracak yeni bir bildirim merkezi içerir.

Her iki arayüz de tıpkı iOS gibi yarı saydamdır. Diğer değişiklikler arasında daha uzun menü çubukları, masaüstü arka planına dayalı yazı tipi rengi değişiklikleri ve daha yarı saydam pencereler bulunur.

Mail ve Fotoğraflar gibi bazı uygulamalar da tasarım güncellemeleri alıyor ve Mac için Haritalar'ın yeni bir sürümü, işletim sistemi ile birlikte gönderiliyor. Bu güncelleme, özel Kılavuzlar, 360 derecelik konum görünümleri, bisiklet ve elektrikli araç talimatları (bunu doğrudan bir iPhone'a gönderebilirsiniz), paylaşılan ETA'lar için canlı güncellemeler, sıkışıklık bölgeleri ve iç mekan haritaları içerir.

MacOS Big Sur'u ne zaman indirebileceğiz?

Big Sur, tasarım değişikliklerine ek olarak, tarayıcının son 30 gün içinde engellediği siteler arası izleyicileri listeleyen Gizlilik Raporu adlı Safari güncellemesinin yanı sıra Safari'nin yardımcı olduğu bir parola izleme aracı gibi gizlilik odaklı özellikler içerir.

Kaydedilmiş şifrelerinizden herhangi birinin bir veri ihlaline karıştığını tespit ederse, şifreleri güvenli hale getirmek için yükseltme yaparsınız. Big Sur'un App Store'u artık uygulamaların toplayabileceği veri türlerini ve verilerin izleme için üçüncü taraflarla paylaşılıp paylaşılmayacağını da içerecek.

Son olarak Apple, iPhone'un eline alındığında yanmasına benzer şekilde, Mac'lerin ekranlarının açıldıklarında hemen açılacağını da söylüyor.

Güncellemede, tamamını burada okuyabileceğiniz ve 12 Kasım'da kendinizi deneyimleyebileceğiniz çok daha fazlası var.

macOS Big Sur ne zaman yayınlanacak?

Şirket, 10 Kasım 2020 tarihinde yaptığı "One More Things" etkinliğinde yeni sürümün 12 Kasım'da piyasaya sürüleceğini dile getirdi lakin net bir zaman dilimi söylemedi. Sürümün 12 Kasım gecesi indirilmeye sunulmasını bekliyoruz.

Beğenebileceğiniz Diğer Yazılar