İkinci El Macbook Alırken Dikkat Etmeniz Gereken 8 Nokta

Alican Kahramaner
Alican yazdı

Bu yazımızda sizlere macbook almak istiyorsanız fakat sıfır macbook fiyatlarının bütçenizi aşmasından dolayı ikinci el macbook almayı düşünüyorsanız, nelere dikkat etmeniz gerek ve ne tür işlemler yapmanız gerek onları anlattık.

Sıfır macbook fiyatlarının çok yüksek olmasından dolayı çoğu kullanıcı ikinci el bir macbook tercih edebilmekte. Peki ikinci el bir macbook alırken nelere dikkat etmeliyiz ve ne tür işlemler yapmalıyız.

Macbook serisi seçimi tamamen kullanıcının yapacağı iş ve kullanıma göre değişirken aynı zamanda bütçe olarak da model ve model yıllarıda değişebilir.

Hangi Macbook Modelini Tercih Etmeli?

Macbook, MacBook Air ve MacBook Pro modellerinden size uygun olanın hangisi olduğuna karar veremiyor iseniz, öncelikle hangi iş ve işler için kullanacağınıza karar vermelisiniz.

Hangi Macbook'u Tercih Etmeliyiz?

Eğer internet, film ve yazı işleri gibi günlük kullanımlarınız var ise aynı zamanda küçük fotoğraf düzenlemeleri veya küçük video düzenlemeleri yapıyor iseniz macbook ve MacBook Air modelleri işinizi rahat görecektir.

MacBook Pro isminden de anlayacağınız gibi daha profesyonel işlerde tercih edebileceğiniz bir model. Yazılım işleri ile uğraşıyor iseniz veya yüksek çözünürlüklerde grafik ve video düzenlemeleri yapıyorsanız, MacBook Pro sizin için daha iyi bir tercih olacaktır.

İhtiyacınıza uygun macbook modelini belirlemek fiyat olarak da size daha net bir bilgi verecektir.

İkinci El Macbook'ta Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Sizin için uygun model ve fiyatta bir macbook'u ilan sitelerinden birinde buldunuz ve satıcı ile iletişime geçtiniz. Peki bu noktada öğrenmeniz ve bakmanız gereken noktalar neler şimdi bunlara bakalım.

Fatura

Alacağınız macbook'un faturası olması sizi koruyacaktır, çalıntı olup olmaması ve garantisi var ise garanti işlemlerinde sorun yaşamamanızı sağlar. Şunuda unutmadan söyleyelim eğer almayı düşündüğünüz macbook çok eski bir model ise zaten garantisi bitmiştir ve satın alma doğrulamasını yapamazsınız, çünkü apple sitesinde belirli bir yıldan önceki model macbookların satın alma doğrulama bilgisini paylaşmıyor.

Kozmetik Durum

Macbook'un kozmetik durumu almak istediğiniz macbook hakkında size ön bilgi verecektir. Vuruk, çiziklerin ne kadar az ve hiç olmaması o macbook'un ne kadar temiz kullanıldığı hakkında bilgi verir iken aynı zamanda sizin içinde güzel bir hissiyat verecektir. Nede olsa kozmetik durumdan bahsediyoruz.

Donanım Testi

Diğer testlerimize geçmeden önce macbook'un bütün donanımlarını test edebileceğimiz, Apple tarafından macbook'ların içine yerleştirilmiş Test yazılımını çalıştırın.

Macbook Donanım Testi

Çalıştırmaya başlamadan önce şarj aletinin takılı olduğundan emin olun, test yazılımı şarj cihazınıda test edecektir.

Test yazılımını çalıştırmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

  • Mac'i kapatın
  • D tuşuna basılı tutun ve Mac'i açın
  • Apple logosu gelene kadar D tuşuna

Donanım Testi raporunun hazırlanması biraz uzun sürebilir yaklaşık 2-4 dakika arasında macbook model ve yılına göre değişebilir.

Test esnasında fanlar hızlanabilir, çünkü fanlar da aynı şekilde test edilmektedir.

Test sonunda size bir rapor verilecektir. Raporda eğer bir sorun yok ise bir sonraki adımlarımıza geçebilirsiniz.

Batarya Kontrolü

Dışarda kullanımınız için batarya sağlığı önemli bir faktör, bu kısımda dikkat etmemiz gereken nokta pil döngüsü olmakta.Pil döngüsü ne kadar az ise pil sağlığı o kadar iyi olacaktır, bazı durumlarda pil döngüsünün az olmasına rağmen, batarya servis uyarısı verebilir ve bu durumuda kontrol etmeniz faydalı olacaktır.

Macbook bataryası testi için daha önceden incelemesini yaptığımız coconutBattery3 uygulamasını kullanarak test edebilirsiniz. Aynı zamanda aşağıdaki adımlardan da pil döngüsü hakında bilgi alabilirsiniz.

  • Ekranın sol üst köşesinde bulunan  Simgesine tıklayın.
  • Bu mac hakkında'ya tıklayın.
  • Sistem raporu butonuna tıklayın.
  • Açılan Sistem Raporu penceresinde yan listeden Güç kısmına tıklayın.
  • İçerik alanında pil hakkında bilgileri görebilirsiniz.
Macbook Pil Döngüsü

CoconutBattery uygulamasında bakmanız gereken kısımlaradan biri Design Capacity değerinin 80 in üstünde olması ve macOS Battery Status kısmında da Good yazması ikinci el bir macbook'da iyi olacaktır. Tabi bu değer macbook'un yılına göre değişmektedir. Güncel bir macbook da %80 ilk bir değer çok fazla bataryada kullanıldığını ve çok faz deforme olduğunu gösterir.

Klavyeyi Test Edin

Not veya textedit uygulamalarından birini açın ve bütün tuşları test edin. Normal karakter tuşları ile birlikte FN,Control ve Alt(Option) tuşlarınıda kombinasyonları ile test etmeyi unutmayın, aynı andan birden fazla tuş basılması durumunda klavyenin tepki verdiğini test etmiş olursunuz.

Macbook Klavye

Klavyeyi test ederken aynı zamanda multimedya tuşlarını (ses kısma/açma) oynat, beklet, sonraki, önceki ve bunların yanı sıra klavye aydınlatma tuşlarını ve klavye aydınlatmalarının çalıştığını, ekran ışığının tuşlarını ve ekran ışığının kısılıp açılmada sorun çıkarmadığını kontrol edin.

Touch Bar'lı bir model ise Touch Bar'ı ve aynı zamanda parmak izi okuma kısmınıda test edin.

Ölü Piksel Testi

Macbook Ekran

Macbook'ların en önemli donanımlarından biri olan ekranı da test etmeniz iyi olacaktır. Daha öncesinde kozmetik olarak kontrol ettiğinizde çizik, kırık vb. sorunlar görmediğinizi varsayarsak şimdide ölü piksel ve diğer testleri yapmamız faydalı olacaktır. Macbook'un wifi ya bağlı ve aktif bir internet bağlantısına sahip olduğundan emin olun ve aşağıda paylaştığımız linkden ekran testlerini yapabilirsiniz. Ölü Piksel testi yanı sıra birden fazla ekran testi bulunduran bu site kısımda çok işinize yarayacaktır.

Ölü piksel testi için tıklayınız.

Giriş ve Çıkışlar

Macbook'a bakmaya gitmeden önce, bakacağınız macbook için yanınızda macbook üzerinde bulunan giriş ve çıkışları test edebileceğiniz donanım ve ekipmanları götürmeyi unutmayınız.

Kulaklık: Ses Çıkışının çalıştığını kontrol edin, mikrofonlu bir kulaklık götürmeniz daha iyi olacaktır böylelikle mikrofon girişinide test etmiş olursunuz (macbook üzerindeki mikrofon değildir)

Usb: USB bir bellek götürüp usb çıkışlarını test edebilisiniz.

SDCard: Yanınızda götüreceğiniz bir SDCard ile SDCard yuvasının çalıştığını ve dosya okuma yazma yapabildiğini kontrol edini.

HDMI: Eğer bakmaya gittiğinizde HDMI çıkışını test edebileceğiniz bir monitör veya televizyon var ise bu çıkışıda kontrol edin. Eğer böyle bir imkana sahip değil iseniz, HDMI çıkışının fiziksel olarak sağlam olduğu yeterli olacaktır.

ThunderBolt: Eğer uyumlu bir cihaz veya çevirici bir konvektör var ise bu portlarıda test edebilirsiniz.

Kamera Hoparlör ve Mikrofon Gibi Uç Birim Noktaları

Kamera

FaceTime ile birlikte kameranın çalıştığını kontrol edebilirsiniz, kamera yanındaki yeşil led'in kamera devreye girdiğini kontrol edebilirsiniz.

QuicTime ile kamera kaydı alıp oynatın herhangi bir sorun olmadığını kontrol edin.

Mikrofon

QuickTime ile birlikte kamerayı test edebildiğiniz gibi ses giriş aygıtı olarak macbook üzerindeki mikrofonu seçin ve kayıt alın.

Hoparlör

İnternet üzerinden bir müzik açın ve ses şiddet seviyelerinde ses de bir sorun olmadığını kontrol edin. Birden fazla ve olabildiğinde faklı müziklerde test etmeniz daha iyi olacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken daha önceden çıkan sesleri bildiğiniz müzik veya sesleri açmanız iyi olacaktır.

Wifi

Bazı test aşamalarında özellikle faturası olan bir cihazda yaptığınız testlerde satın alma doğrulamada zaten internet'e ihtiyaç duyacağınızdan telefonunuzun veya ortamdaki bir wifi erişim noktasına bağlanarak, wifi'ı da test edebilirsiniz.

Bluetooth

Yanınızda bir bluetooth kulaklık veya bir mouse götürüp, bağlandığını ve çalışma esnasında kesilme olup olmadığını test edin. Bluetooth macbook kullanımınızda sonradan bir Magic Mouse, Magic Keyboard veya kablosuz kulaklıklarda kullanımızda sorun yaşamamanız için önceden test etmeniz iyi olacaktır.

Son

Yukarıda paylaştığımız adımları tamamladıktan sonra hiç bir sorun olmaması durumunda pazarlık aşamalarınıda geçtiyseniz sorun olmayacaktır.

Tabi hatırlatmakta fayda var, ikinci el ürünlerde sorumluluk alıcıda olduğunu ve sonrada beklenmedik bir sorun çıkabileceğinide unutmayınız.

Tavsiyemiz testlerinizi titizlikle yapmanızı ve kritik testlerde (Donanım Testi, Batarya sağlığı vb.) çıkan sorunları dikkate almanızı öneririz,

Beğenebileceğiniz Diğer Yazılar