iPhone 12 Pro'da Portre Çekimi Yaparken Gece Modu Nasıl Kullanılır

Alican Kahramaner
Alican yazdı

Apple'ın en yeni iPhone'ları iPhone 12 mini, ‌‌iPhone 12‌‌, ‌iPhone 12 Pro ve ‌‌iPhone 12 Pro‌‌ Max, aydınlatma koşulları zayıf olduğunda bile net fotoğraflar çekmek için tasarlanmış Gece Modu adlı bir fotoğraf özelliği ile donatılmıştır.

Gece Modu‌‌ ilk olarak iPhone 11 serisinde piyasaya sürüldü, ancak kullanımı arkaya bakan geniş açılı kamerayla sınırlıydı. Ancak, ‌‌iPhone 12‌‌ ile Apple, ‌‌Gece Modu‌‌ işlevselliğini tüm lenslere genişletti ve ‌iPhone 12 Pro‌ ve ‌iPhone 12 Pro‌ Max'e sahipseniz, LiDAR Tarayıcının gelişmiş fotoğrafçılık akıllılarından ‌Gece Modu‌ Portrelerin kilidini açmak için de yararlanabilirsiniz.

Apple'ın Portre Modu, bokeh olarak bilinen alan derinliği efektini kullanarak etkileyici çekimler yapmanın popüler bir yolu haline geldi ve iPhone kullanıcılarının nesneyi bulanık bir arka planla net tutan bir fotoğraf çekmesine olanak tanıdı. ‌Gece Modu‌'nun eklenmesiyle ‌iPhone 12 Pro‌, bir görüntünün aydınlık ve karanlık unsurlarını dengeleyerek gece hissini korurken Portre çekimlerini otomatik olarak aydınlatabilir.

‌iPhone 12 Pro‌ ve ‌iPhone 12 Pro‌ Max‌ üzerinde ‌‌Gece Modu‌ kullanılarak Portre çekimi nasıl yapılır.

  • iPhone 12 Pro‌ veya ‌iPhone 12 Pro‌ Max cihazınızda Kamera uygulamasını başlatın.
  • Vizörün altındaki Portre'yi seçin.
  • Ekranın sol üst köşesindeki flaş simgesi sarıysa, kapatmak için ona dokunun.
  • Vizörün üst kısmındaki "Gece Modu" simgesine bakın - bir hilal gibi görünür. Ortam ışığı düşükse, "Gece Modu" otomatik olarak devreye girecek ve simge sarı olacaktır. Eğer meşgul değilse, ancak portrenizin hala “Gece Modu” ndan fayda sağlayacağını düşünüyorsanız, sadece düğmesine dokunun. "Gece Modu" simgesini hiç görmüyorsanız, çok fazla ışık vardır ve onu kullanamazsınız.
  • Manuel olarak “Gece Modu” na geçtiyseniz, poz süresini deklanşör düğmesinin hemen üzerindeki kaydırıcıyla ayarlayabilirsiniz. “Gece Modu” otomatik olarak devreye girerse, pozlama süresi zaten seçilmiştir, ancak sarı ay simgesine dokunup yatay kadranı hareket ettirerek bunu kendiniz ayarlayabilirsiniz.
  • Deklanşöre dokunun ve pozlama süresi dolduğunda ve Portre resminiz çekilirken ‌iPhone'unuzu sabit tutun.

‌‌iPhone 12 Pro‌‌ cihazınızdaki jiroskop yardımıyla ‌‌Gece Modu‌‌, cihazın bir tripoda takılı olduğunu algılayabilir ve normalde sunulandan daha uzun pozlama süreleri sunarak, çok düşük ışıkta daha ayrıntılı çekimler yapmanızı sağlar.

Beğenebileceğiniz Diğer Yazılar