iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max Kıyaslama

Alican Kahramaner
Alican yazdı

Bu ay içerisinde tam olarak 13 Ekim'de, Apple popüler iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max halefleri olarak iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max modellerini açıkladı , yeni bir kare-off endüstriyel tasarım ile, A14 Biyonik çip ve bir adet LiDAR Tarayıcıya sahip, ek olarak MagSafe. Apple'ın premium amiral gemisi teklifleri olarak, iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max mevcut en tam özellikli iPhone modelleri.

iPhone 12 Pro fiyatı ve iPhone 12 Pro Max fiyatı ne kadar?

iPhone 12 Pro‌ 999 dolardan başlıyorken ‌iPhone 12 Pro‌ Max 1.099 dolardan başlıyor. İki telefon özelliklerin büyük çoğunluğunu paylaşsa da, aslında sadece ekran boyutunun yanı sıra cihazlar arasında bir takım farklılıklar mevcut.

iPhone 12 Pro'nun Vatan Bilgisayar'da gözüken fiyatı (Bir Parça Tuhaftık aracılığı ile)
iPhone 12 Pro'nun Vatan Bilgisayar'da gözüken fiyatı (Bir Parça Tuhaftık aracılığı ile)

Rehberimiz, ‌iPhone 12 Pro‌ ve 12 Pro Max arasındaki farkları vurgular ve bu iki iPhone'dan hangisinin sizin için en iyisi olduğuna nasıl karar vereceğiniz sorusuna cevap vermeye yardımcı olacak.

iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max'in karşılaştırılması

iPhone 12‌ Pro ve ‌‌iPhone 12‌‌ Pro Max hemen hemen tüm aynı temel özellikleri paylaşıyor. Her iki telefon da aynı OLED Süper Retina XDR ekran teknolojisine, A14 Biyonik işlemciye, 5G bağlantısına, 12 MP Ultra Geniş, Geniş ve Telefoto lenslere sahip "profesyonel" bir kamera kurulumuna, LiDAR Tarayıcıya sahiptir ve aynı renklerde mevcuttur. Daha ilginç olanı, iki cihazın farklı olduğu yerdir.

iPhone 12

iPhone 12 Pro'ya bir göz atalım

 • 2532 x 1170 piksel çözünürlüğe sahip 6,1 inç OLED Super Retina XDR ekran
 • Ƒ / 2.0 diyafram açıklığına sahip telefoto lens
 • 2x optik yakınlaştırma, 2x optik uzaklaştırma; 4x optik yakınlaştırma aralığı
 • 10 kata kadar dijital yakınlaştırma
 • Çift optik görüntü sabitleme
 • 17 saat video oynatma ile pil ömrü
 • 6.66 ons (189 gram) ağırlık
 • 128 GB / 256 GB / 512 GB için 999, 1099, 1299 ABD doları

iPhone 12 Pro Max'e bir göz atalım

 • 2778 x 1284 piksel çözünürlüğe sahip 6,7 inç OLED Super Retina XDR ekran
 • Ƒ / 2.2 diyafram açıklığına sahip telefoto lens
 • 2,5x optik yakınlaştırma, 2x optik uzaklaştırma; 5x optik yakınlaştırma aralığı
 • 12 kata kadar dijital yakınlaştırma
 • Sensör kaydırmalı optik görüntü sabitleme
 • 20 saatlik video oynatma ile pil ömrü
 • 8.03 ons (228 gram) ağırlık
 • 128 GB / 256 GB / 512 GB için 1099, 1199, 1399 ABD doları

Apple, fiziksel boyutun yanı sıra Max'e birkaç kamera iyileştirmesi daha ekledi. Bu özelliklerin her birine daha yakından bakmak için okumaya devam edin ve ‌‌iPhone 12‌‌ Pro'nun daha büyük kardeşiyle tam olarak nerede tezat oluşturduğunu görün.

Ekran boyutları

‌‌iPhone 12‌‌ Pro ve ‌‌iPhone 12‌‌ Pro Max arasındaki en göze çarpan fark, ekran boyutudur. ‌‌iPhone 12‌‌ Pro'nun boyutu 6,1 inç ve 12 Pro Max'in boyutu 6,7 inç. Bu, daha büyük telefonun, uygulamaların arayüz öğelerinin birbirinden daha uzak olacak şekilde daha fazla içerik görüntüleyebileceği ve klavye gibi öğelerin çok daha büyük olacağı anlamına geliyor. Bununla birlikte, daha küçük telefon çok daha cepte olacak ve tek elle kullanımı kolay olacak.

Ekranlar tamamen aynı teknolojileri kullanıyor ve aynı özelliklere sahip, ancak ‌‌iPhone 12‌‌ Pro'yu tercih etmenin ana nedeni, ele daha iyi oturması ve tek elle kullanımının daha kolay olması olacak. Aynı şekilde daha büyük bir ekranı tercih edenler, 7,9 inç iPad mini'yi yamyamamaya başlayacak kadar açık bir şekilde ‌iPhone 12 Pro‌ Max'i tercih edecekler.

Boyutlar ve Ağırlık

Daha küçük bir telefon olan ‌‌iPhone 12‌‌ Pro, açıkça ‌‌iPhone 12‌‌ Pro Max'ten daha düşük bir yüksekliğe ve genişliğe sahip. ‌‌iPhone 12‌‌ Pro, ‌‌iPhone 12‌‌ Pro Max'ten 14,1 mm daha kısa ve 6,6 mm daha dardır. Ancak her iki telefon da aynı kalınlığa sahip 7,4 mm. ‌‌iPhone 12‌‌ Pro, aynı zamanda, toplamda sadece 189 gram (6.66 ons) olan, büyük muadilinden 39 gram (1.38 ons) daha hafiftir.

Kamera

Kamera, cihazlar arasındaki diğer bir önemli ayırma alanıdır. İki iPhone, Ultra Geniş, Geniş ve Telefoto dahil olmak üzere üç 12 MP kamera ve bir LiDAR Tarayıcı ve Smart HDR 3, Gece modu, Deep Fusion gibi birçok aynı yazılım özelliğine sahip çok benzer arka kamera dizilerine sahiptir. ve Apple ProRAW. Bununla birlikte, 12 Pro Max'in daha büyük boyutu, Apple'ın üç ek kamera özelliği eklemesine izin verdi.

‌İPhone 12 Pro‌ Max'in geniş kamerası, ‌iPhone 12‌'nin Geniş açılı kamerasından çok daha fazla ışığa izin veren daha büyük piksellere sahip yüzde 47 daha büyük bir sensöre sahiptir. Apple'a göre honeiPhone 12 Pro‌ Max ile düşük ışıkta çekilen fotoğraflar yüzde 87 daha iyi, ayrıca daha fazla ayrıntı ve daha iyi renk içeren görüntülerle.

‌İPhone 12 Pro‌ üzerindeki Telefoto lensi f / 2.0 diyafram açıklığına sahipken ‌iPhone 12 Pro‌ Max'in Telefoto lensi f / 2.2 diyafram açıklığına sahiptir, ancak ‌iPhone 12 Pro‌ Max 65 mm odak uzaklığına ve daha üstün olan 2.5x yakınlaştırma lensine sahiptir. ‌iPhone 12 Pro‌'daki 52 mm odak uzaklığı ve 2x yakınlaştırma lensi ile 5x optik yakınlaştırma aralığı sağlar.

‌İPhone 12 Pro‌ Max ayrıca Geniş lensinde lens kaydırmalı optik görüntü sabitleme yerine sensör kaydırmalı optik görüntü sabitleme özelliğine sahiptir. Bu, kamera sensörünün lens yerine sarsıntıya karşı koymak için hareket ettiği anlamına gelir. Sonuç, gelişmiş optik görüntü sabitlemedir.

Artan yakınlaştırma, daha iyi düşük ışık performansı ve sensör kaydırmalı optik görüntü sabitleme, özellikle çığır açan kamera iyileştirmeleri olmasa da dikkate değerdir. Bununla birlikte, iPhone'unuzu fotoğrafçılık ve videografi için yoğun bir şekilde kullanıyorsanız, 12 Pro Max'teki gelişmeler büyük olasılıkla takdir edilecektir

Pil ömürleri

‌iPhone 12 Pro‌ ve 12 Pro Max de pil ömrü açısından farklılık gösteriyor. Apple'a göre ‌‌iPhone 12‌‌ Pro, 17 saate kadar video oynatma sunabilir. Bununla birlikte, ‌‌iPhone 12 is Pro Max çok daha büyük olduğu için, daha büyük bir pili barındırabilir ve bu nedenle daha uzun bir pil ömrü sunabilir. Bu, ‌‌iPhone 12‌‌ Pro Max'in 20 saate kadar video oynatma sağlayabileceği anlamına geliyor. Karışık kullanım, tek başına video oynatımından biraz daha ağır olma eğiliminde olduğundan, her iki cihaz için de gerçek dünyadaki pil ömrü muhtemelen Apple'ın tahminlerinden daha düşük olacaktır.

Pil ömrü sizin için bir öncelikse, ‌‌iPhone 12‌‌ Pro Max bir ‌iPhone'da mümkün olan en iyi pil ömrünü sunar. ‌‌İPhone 12‌‌ Pro'yu almayı seçerseniz, yine de makul bir pil ömrüne sahip olacak, ancak 12 Pro Max'in kapasitesine ulaşamayacak.

Beğenebileceğiniz Diğer Yazılar