iOS 13 İncelemesi: Yılların En Büyük Güncellemesi

Alican Kahramaner
Alican yazdı

Karanlık Mod, Apple ile giriş yapın ve yenilenen Fotoğraflar için güncellemeye değer

Güncelleme, 24 Eylül: Apple, ilk iOS 13 sürümündeki birçok hatayı gideren ve aynı zamanda yeni özellikler de sağlayan iOS 13.1'i piyasaya sürdü.

iOS 13 büyük bir güncellemedir. iPhone'unuzu kullanma şeklinizi değiştirecek iki önemli değişiklik var - Karanlık Mod ve Apple ile Giriş Yapma - ve Apple, Fotoğraflar ve Haritalar'da uzun süredir etkileyici uygulamalara izin veriyor. Diğer tweaks'lar kendi başlarına gelmek için biraz daha zamana ihtiyaç duyacaklar.

Genel olarak, daha da önemlisi, özellikle de Apple'ın bazı noktalardaki sapmaları gidermek için sonraki nokta güncellemelerini yayması için daha da hayati bir yükseltme olacağı kesin bir çaba. (iOS 13'ün ilk başlangıcından bir haftadan daha kısa bir süre sonra piyasaya sürülen iOS 13.1, birçok hata çıkarıyor ve orijinal güncellemeyle bulunmayan bazı özellikleri mümkün kılıyor.) iOS 13 ile ne aldığınızı ve almanız gerekip gerekmediğini daha yakından inceliyoruz. Dalma şimdi ya da bekle.

iOS 13: Hangi cihazlar desteklenir?

iOS 13'ün özellikleri hakkında konuşmadan önce, yeni yazılımı çalıştırabilecek bir iPhone'a sahip olduğunuzdan emin olalım. iOS 13, iPhone SE ve 7. nesil iPod touch'ın yanı sıra iPhone 6 ve sonrasında da çalışır . Apple'ın yeni iPhone'larından birini satın alıyorsanız - iPhone 11 , iPhone 11 Pro veya iPhone 11 Pro Max - iOS 13 önceden yüklenmiş durumda, bu nedenle iOS 13'e Güncelle veya Not Değil sorusu sizin için yanıtlandı.

İPhone 6, iPhone 6 Plus ve iPhone 5'lerin hepsi iOS 12'yi çalıştırabiliyorlardı, ancak bu destek iOS 13'ün burada olduğunu gösteriyor. Bu cihazlar şimdi en az beş yaşında ve Apple, desteklenen cihazların hala yeni özelliklerin çoğunu çalıştırabildiğinden emin olmayı seviyor, bu nedenle bu eski telefonların neden geride kaldığı anlaşılıyor. (Yalnızca iki yıllık kullanımdan sonra yazılım yükseltmelerinin çok az olduğu Android'i çalıştırmadığınız için mutlu olun.)

“Hey,” diye bağırıyor olabilirsiniz, “iPad'im ne olacak?” Yazılım güncellemeniz ayrı olarak mevcuttur, tablet kullanan arkadaşım, iPhone ile bir mobil işletim sistemi paylaşma günleriniz sona ermiştir. Apple şimdi ayrı bir versiyon sunuyor , iOS 13.1 ile aynı anda gelen iPadOS . Burada aynı özelliklerin çoğuna ek olarak, çoklu görev desteği, ana ekran iyileştirmeleri ve tabletinizde fareyi kullanma yeteneği gibi şeyleri içeren birkaç iPad'e özgü eklemeler elde edeceksiniz.

iOS 13 Karanlık Modu: Karanlığı kucaklamak

Bugünlerde, tuzuna değecek her işletim sistemi, siyah metin ve açık renkli arka planın çevrildiği karanlık bir tema üzerinde bazı değişiklikler sunuyor. Işıklar azaldığında ve bazı telefonlarda - özellikle de OLED ekranlara sahip olanlar için - idealdir, pilinizin zorlanmasını kolaylaştırır. Ayrıca, bazı insanlar daha koyu temalı ekranların sadece harika göründüğünü düşünüyor.

Peki, Dark Mode iPhone'a iOS 13 ile geldi. Ve sen ne biliyorsun? Karanlık ekran oldukça havalı görünüyor

Dark Mode şüpheci olduğunu itiraf ediyorum, bu özelliğin cazibesini, estetiği takdir eden insanlara tebrik ediyor. Ama sonra Karanlık Mod'un aslında iPhone'umu nasıl kullandığımla iyi bir şekilde uyduğunu öğrendim.

Ülkenin karşı tarafındaki meslektaşlarımla aynı anda çalışmayı sevdiğim için, her sabah California'da Stupid O'Clock'da alarmım çalıyor. Işıklar sönükken, birkaç dakikayı yatakta geçirerek, e-posta yoluyla geçirerek, manşetleri kontrol ederek ve önümdeki günün benim için neye benzediğini anladım.

Karanlık Mod öncesi çağımızda, telefonumun ekranından akan ışık bazen karımı rahatsız ediyordu, ya beni bir yastık kalmaya zorluyordu, böylece iPhone'uma bakabiliyordum ya da uyuşukça küfür ediyordum. 

Koyu Modu etkin, ben özelliği destekleyen uygulamalar kullanıyorum en azından zaman önde karımı rahatsız etmeden günde yakalanmak olabilir. Bu, doğal olarak yerleşik olan iOS 13 uygulamaları ve Twitter gibi kendi karanlık mod özelliklerini ekleyen birkaç üçüncü taraf seçeneği. Diğer uygulamaların iOS 13'ün Karanlık Modunu desteklemesi gerekecek, bu da iOS 13'ün yaygın bir şekilde erişilebilir olduğu yönünde hızlı sırada gerçekleşmesi muhtemel bir şey.

Apple, Karanlık Modu idare etmeyi çok kolaylaştırdı. Sadece Ayarlar'a gidin ve Ekran ve Parlaklık bölümüne gidin. Dark Mode'u günbatımında otomatik olarak açacak ve güneş doğduğunda iOS'un ışık görünümüne geri dönecek şekilde ayarladım. Kendi Karanlık Mod zamanlamanızı kişiselleştirebilir veya özelliği sonsuza dek açabilirsiniz. 

Karanlık Mod ayrıca, ekranınızın rengini akşamları daha sıcak renklere ayarlayan, mavi ışığın neden olduğu göz yorgunluğunu azaltan iOS ayarı Night Shift ile birlikte çalışır. Karanlık Mod, daha yeni iPhone'larda da ortam aydınlatması True Tone özelliğini tamamlar.

iOS 13 Apple ile Giriş Yapın: Hoş geldiniz yeni bir gizlilik özelliği

Bugünlerde iPhone'unuza yeni bir uygulama açmak, Facebook, Google veya başka bir yerdeki kimlik bilgilerinizi izlemek veya oturum açmak için başka bir mobil hesap oluşturma zorunluluğuna yol açar. İkinci yöntem kolaylık sağlamakla birlikte, gizlilik takası uygulamasının buna değip değmeyeceğini düşünmeye devam ediyorsunuz.

iOS 13, telefonunuzdaki kolaylık ve gizliliği dengeleyen bir uygulamaya veya web sitesine giriş yapmanın yeni bir yolunu sunar. Apple ile Oturum Açma, bir parmak izi okuyucusu kullanmayı tercih ederseniz, oturum açmak için Apple ID hesabınızı kullanmanıza izin verir, oturumunuzu yeni iPhone'larda Face ID ile veya Touch ID ile doğrulayın. Oturum açtığınızda sağladığınız tek şey adınız ve e-posta adresinizdir ve bu son bilgi bile gizlenebilir. 

Apple ile oturum açın, bunun yerine Apple'ın e-posta aktarma hizmetini kullanarak e-posta adresinizi gizleme seçeneği sunar. Bu senaryoda, Apple benzersiz, rastgele bir e-posta adresi oluşturur ve uygulama veya web sitesi tarafından gönderilen tüm iletişimleri gerçek e-postalarınıza iletir.

Beğenebileceğiniz Diğer Yazılar