Google Stadia Artık iOS'te

Alican Kahramaner
Alican yazdı

Google'ın video oyun akış hizmeti Google Stadia, artık Safari web tarayıcısı üzerinden iOS cihazlarda kullanılabilir.

Hizmet başlangıçta iOS'ta bağımsız bir uygulama olarak başlatılacak şekilde ayarlanmış olsa da, Apple'ın App Store kısıtlamaları hizmetin resmi yollarla kullanılmasına izin vermiyordu.

Ancak, aylarca süren geliştirmeden sonra, Google Stadia artık Apple’ın Safari tarayıcısındaki web tabanlı bir teklif aracılığıyla tüm iOS cihazlarında kullanılabilir. İPhone, iPad veya iPod Touch'ınız iOS 14.3'te olduğu sürece cihazınızda Stadia oyun deneyimi yaşayabileceksiniz.

https://twitter.com/GoogleStadia/status/1339273055525195776?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1339273055525195776%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fmspoweruser.com%2Fgoogle-stadia-is-now-available-on-ios-devices%2F

Stadia oyuncuları, oyun kumandası hem cihazınızla hem de yayın hizmetiyle uyumlu olduğu sürece iOS'ta dokunmatik kontrolleri veya eşleştirilmiş bir kontrol cihazını kullanabilecek.

Google, ısmarlama Web tabanlı bir istemcinin geliştirilmesiyle Apple’ın App Store kısıtlamalarını aşan tek bulut oyun hizmeti değil. Nvidia’nın akış hizmeti GeForce Now, kısa süre önce, iOS'ta Fortnite oynamanın tek yolu olan kendi Safari uyumlu web uygulamasını yayınladı.

Bir başka yüksek profilli örnek, Android'deki oyuncuların oyunların Xbox One sürümlerini doğrudan telefonlarında yayınlamalarına olanak tanıyan bir hizmet olan Microsoft’un video oyun abonelik hizmeti Xbox Game Pass.

Hizmetin iOS'ta piyasaya sürülmesi planlanırken, tam teşekküllü bir beta Apple cihazlarında bile oynatılabilirdi, Apple hizmete gelen tüm içeriği kişisel olarak incelemek istediğinden, şirketin film için yapmadığı bir şey, iOS sürümü engellendi. Netflix ve Spotify gibi TV ve müzik akışı uygulamaları.

Apple yönergelerini biraz gevşetti, ancak Microsoft, Xbox Game Pass akış hizmetinin mevcut kurallar kapsamında iOS müşterileri için kötü bir deneyim olacağını belirtti.

"Bu, müşteriler için kötü bir deneyim olmaya devam ediyor. Bir Microsoft sözcüsü bize, oyuncular, tıpkı filmlerde veya şarkılarda olduğu gibi, tek bir uygulamada kendi seçtikleri katalogdan doğrudan bir oyuna atlamak istiyorlar ve buluttan tek tek oyunları oynamak için 100'den fazla uygulamayı indirmeye zorlanmıyorlar ”dedi. "Yaptığımız her şeyin merkezine oyuncuları koymaya kararlıyız ve harika bir deneyim sunmak bu misyonun temelini oluşturuyor."

Beğenebileceğiniz Diğer Yazılar