CrossOver Sayesinde Windows Uygulamaları Mac'te Çalışabilecek

Alican Kahramaner
Alican yazdı

macOS ve Windows. Birbirinden apayrı iki dünya tıpkı Mars ile Dünya gibi ama artık ilerleyen teknoloji sayesinde bu iki ayrı dünya arasında büyük bir köprü kuruluyor ve dostluk sağlanıyor.

Bildiğiniz üzere Apple kendine ait işlemci filosu Apple Silicon'un ilk ürünlerinden Apple M1 işlemcisini ve ardından bu işlemcilerle donatılmış ilk Mac bilgisayarları tanıttı.

Apple M1 işlemcisine sahip Macbook Air, Macbook Pro ve Mac Mini artık CrossOver teknolojisi aracılığıyla Windows'ta bir uygulamayı Mac'te çalıştırabilecek.

Apple M1 işlemcinin Mac bilgisayarlara entegresi ile sadece Windows uygulamaları değil iOS uygulamaları da MacOS'te çalışma gücü sergileyebilecek.

https://youtu.be/dJzo3TNVOT0

CrossOver nedir?

CrossOver, bir Windows emülatörüne ihtiyaç duymadan Apple Mac'inizde birçok Microsoft uygulamasını çalıştırmanıza izin veren bir macOS uygulamasıdır. Crossover, Windows komutlarını Mac komutlarına çevirerek çalışır, böylece Windows yazılımını Mac için yerel olarak tasarlanmış gibi çalıştırabilirsiniz.

CrossOver uygulaması Apple M1 için optimize edildi!

CrossOver ekibi bugün CrossOver 20.0.2'nin Apple Silikon tabanlı Mac'lerde çalıştığını doğruladı. Quicken gibi uygulamaların ve Among Us ve Team Fortress 2 gibi oyunların beklendiği gibi çalıştığını doğruladılar.

CrossOver uygulamasını geliştiren ekip uygulama hakkında konuştu

Bunun ne kadar havalı olduğunu söyleyemem; Kapakların altında çok fazla öykünme var. Bir 32-bit Windows Intel ikili dosyası hayal edin, x86 taklit eden bir ARM CPU üzerinde, macOS'un üstünde Wine / CrossOver'da 32'den 64'e bir köprüde çalışıyor - ve çalışıyor! Bu çok havalı.

Beğenebileceğiniz Diğer Yazılar