Apple M1 İşlemci: Dünyanın En Küçük ve En Güçlü İşlemcisi

Alican Kahramaner
Alican yazdı

Mac cihazlar için özel olarak geliştirilen Apple'ın Apple M1 (Apple Silicon) işlemcisi 10 Kasım 2020 tarihi itibari ile tanıtıldı. Yaptıkları boyundan oldukça büyük olan bu işlemci üç yeni Mac ürününe entegre edildi ve satışa çıkıyor.

Apple M1 işlemci, şirketin en yenilikçi işletim sistemi sürümü macOS Big Sur ile birlikte çalışmak için tasarlandı.

Tüm her şey tek bir çipte birleşti!

Bu zamana kadar, bir Mac işlemci, G/Ç, güvenlik ve bellek de dahil olmak üzere tüm özelliklerini sunmak için birden fazla yongaya ihtiyaç duyuyordu. Apple M1 ile bu teknolojiler, daha fazla basitlik, daha fazla verimlilik ve inanılmaz performans için yeni bir entegrasyon düzeyi sunan bir çip (SoC) üzerinde tek bir sistemde birleştirildi.

Ve atomik ölçekte ölçülen inanılmaz derecede küçük transistörlerle, Apple M1 son derece karmaşıktır — şimdiye kadar tek bir çipe koyduğumuz en fazla sayıda transistörü içerisinde barındırıyor. Aynı zamanda endüstri lideri 5 nanometre proses teknolojisi kullanılarak üretilen ilk kişisel bilgisayar işlemcisi.

Apple M1 İşlemcisi
Apple M1 İşlemcisi

5 nanometrelik boyutu ile Apple M1 işlemci, en son teknoloji ile üretilmiş ilk kişisel bilgisayar işlemcisi sıfatına sahip. İçerisinde 16 milyar transistör barındırıyor.

Birleştirilmiş Bellek

Apple M1 (veya diğer adı ile Apple Silicon) ayrıca birleşik bellek mimarisibe veya UMA'ya sahip durumda. Apple M1, yüksek bant genişliği, düşük gecikmeli belleği özel bir paket içinde tek bir havuzda bir araya getiriyor.

Sonuç olarak, işlemcideki tüm teknolojiler aynı verilere birden fazla bellek havuzu arasında kopyalamadan erişebilir. Bu, performansı ve güç verimliliğini önemli ölçüde artırıyor.

3.9 kat daha hızlı video işleme yapabilen Apple M1 işlemci, 7.1 kat daha hızlı görüntü işleme yeteneğine sahip.

Beğenebileceğiniz Diğer Yazılar