Apple, Eylül 2021'de 'Apple Car' Tanıtabilir'

Alican Kahramaner
Alican yazdı

Son dönemlerde internette dönen büyük bir goygoy var ki bunların hepsi Apple'ın kendine ait bir araba piyasaya sürmesi ile ilgili. Üzerinde onlarca konsept tasarımlar yapılan Apple Car muhabbeti sanırsam ki gerçek olmaya başlıyor.

Elde edilen şüpheli raporlara baktığımız zaman Cupertino merkezli teknoloji devi Apple, tasarımı tamamen kendisine ait bir araba çıkartmayı planlıyor. Aracın elektrikli mi yoksa benzinli mi olacağı belli değil lakin tamamen elektrikli bir araba olmasını umuyoruz.

Son raporlar, Apple’ın kendi' tasarımı parlak zeka otomobili “Apple Car'ın” Eylül 2021'de geleceğini iddia ediyor.Şu an için şüpheli görülen tutanağa nazaran, sık sık söylenen 'Apple Car' beklenenden daha erken gelebilir ve Apple görünüşe nazaran kendi tasarladığı aracı Eylül 2021'de tanıtmayı planlıyor.

Apple Car konsept tasarımı
Apple Car konsept tasarımı

"Apple Car", senelerdir Apple söylentilerinin arasında olan, tertipli olarak, patent başvurularında ve analist spekülasyonlarında ortaya çıkan bir ürün. Aracın tanıtılmasının senelerce uzakta olabileceği düşünülse de, yeni bir rapor, Apple'ın geliştirilmekte olan aracını gelecek yıl gösterebileceğini öne sürüyor.

Tayvan'daki Apple tedarik zincirinin bir unsuru, Apple'ın Apple Car'ı Eylül 2021'de, özgün planından minimum iki sene ilkin piyasaya sürmeyi planladığını iddia ediyor.

Apple'ın Heda, Heqin, Tomita ve BizLink-KY şeklinde Tayvanlı araba parçası fabrikaları da dahil olmak suretiyle tedarik zinciri vasıtasıyla sevkiyatları aceleye getirmiş olduğu iddia ediliyor.

Apple Car konsept tasarımı
Apple Car konsept tasarımı

İlk başlarda MacRumors ekibi tarafından tespit edilen Economic Daily News'in raporu, öteki yerli araba parçası fabrikalarının üretimi hızlandırdığını iddia ediyor, bu da "Apple Car" siparişlerinin yakında gerçekleşmesinin beklendiğini gösteriyor.

Heqin'in seri üretim için, 2020'nin sonuna kadar bir yer değişiklik yapma aşamasının tamamlanması ve 2021'in ikinci çeyreğinde bitmesi beklenen bir yapınak için beşinci atölyenin açılmasıyla genişlemesi bekleniyor.

Apple Car konsept tasarımı
Apple Car konsept tasarımı

Economic Daily News, Apple'ın tedarik zincirinde neler olup bittiğine dair iyi bir sicile haiz olsa da, sürüm zamanlamasını tahmin etmede fazlaca zayıf. Apple'ın tedarik zincirini araba parçası üretimi için hazırlaması tamamen makul, sadece lafda 10 ay arasında piyasaya sürülecek bir vasıta olması son aşama düşük belki olarak görünüyor.

Başlangıç ​​olarak, vasıta üretmek için muhtemelen iPhone geliştirme ve üretimiyle eşit düzeyde mühim bir ön hazırlık süresi gerekiyor. Otomobil üretimi için parçaların oldukça sayıda ve boyutta olması, şimdiye kadar tedarik zinciri söylentilerinde hemen hemen harbiden görünmeyen büyük montaj üretim tesislerinin kurulmasını gerektirecek.

Kaynak: Apple World Turkish (Instagram)

Beğenebileceğiniz Diğer Yazılar